04-2024

Sokół vs Górki II - 06.10.18, fot. M.Suder & G.Kępa

Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2014/15.

• autor: oliwier234gprzed, 2014-10-30 21:51

Niedawno zakończona runda przyniosła kibicom chwile smutku i złości po wielu przegranych meczach. Faktem stało się, że nasza drużyna w jedenastu spotkaniach nie zdołała ani razu wygrać, co gorsze nasz bilans punktowy to zero oczek. Na przestrzeni całej rundy straciliśmy najwięcej goli w historii występów jesiennych, bo aż 46 bramek, z czego większość to po błędach własnych w defensywie.

Rundę rozpoczęło spotkanie z spadkowiczem "A" klasy - Iskrą Głogoczów. Mecz był trudny i pomimo dobrej frekwencji zawodników pojedynek został przegrany przez nasz zespół aż 4-1. Na następny wyjazd do Raciechowic piłkarze Górek myśleli, że mecz z spadkowiczem był tylko drobną wpadką. Grodzisko postawiło jednak twarde warunki gry i zawodnicy z Górnego Przedmieścia przegrali spotkanie 4-2. Za tydzień, w ostatni weekend sierpnia odbył się mecz z Jaworem Jawornik. Mecz doskonale pokazał w jakiej jesteśmy dyspozycji w sezonie 14/15. Na spotkanie z odwiecznym rywalem kadra Górek wynosiła 18 zawodników, lecz nasi piłkarze zagrali bardzo słaby mecz i przegrali tym razem aż 5-1. W czwartym meczu sezonowym Górcoki grali z Stawem Polanka. Zawodnicy w ciągu piętnastu minut stracili sześć bramek i mimo prowadzenia po pierwszej połowie, spotkanie zakończyło się największą z jesiennych porażek - 6-1. Seria krytycznych meczy mogła być przerwana trzynastego września. Górki rozgrywały swój mecz w roli gospodarza z krzczonowską Cyrhlą. Mimo niezłej walki w końcówce i lepszej gry niż było to w poprzednich spotkaniach zawodnicy schodzili z boiska pokonani. Tym razem wynik to 6-4. Szósty mecz sezonu można uznać za totalny blamaż. Dysponująca dziesięcioma zawodnikami nasza drużyna po pierwszej połowie przegrywała 4-1. Na drugą część, niestety nie wyszła i wynik to walkower dla drużyny z Sułkowic. Siódma i ósma kolejka to były mecze ostatniej szansy, gdyż w końcówce sezonu Górki grały z mocnymi drużynami rezerw. Na arcyważny mecz z Sokołem w zespole nadeszła szczególna mobilizacja. Porażka oznaczała fakt braku punktów przed wiosną. Po pierwszej połowie, gdzie gra była dosyć wyrównana Górki - bezbramkowo remisowały. Po błędach w defensywie w drugiej części meczu Górcoki schodzili z murawy pokonani. Mecz derbowy z Duklą zapowidał się ciekawie. Jednak nasi zawodnicy podejmowali Bysinian z dużymi brakami kadrowymi. Po dwudziestu minutach gry wynik to 4-0 dla gospodarzy. Do końca pojedynku, rywale dołożyli bramkę i spotkanie skończyło się porażką 5-0. Po rozegraniu meczu derbowego odbyło się zebranie klubowe. Zmotywowani chęcią działania nasi zawodnicy podejmowali wicelidera Rabę II. Pierwszy raz w sezonie nasi gracze prowadzili przez większą część gry, po bramkach Dudka i Tomazosa. Niestety w końcówce brakło sił, a Raba wygrała mecz 5-2. Wg mnie było to najlepsze rozgrywane spotkanie w tej rundzie. Tydzień później odbyło się spotkanie, które zapisze się w historii klubu na pewno na lata. W Sieprawiu nasz team w "10" podejmował dobrze grające Karpaty II. W ciągu meczu poważnego urazu dostał Płatek, a później czerwoną kartkę za faule Kisielewski. Górcoki kończyły zmagania w stanie ośmiu na dziesiąciu. Za ten pojedynek należą się brawa piłkarzom przede wszystkim za ambicje i poważne podejście do meczu. Zwińczenie sezonu odbyło się na Zarabiu. Tam Górki podejmowały rezerwy LKS Rudnik II. Nasz zespół grał nieźle jednak to nie wystarczyło na dobrych piłkarzy z Rudnika. Wynik to kolejna porażka 2-0. Tak prezentowały się po krótce opisy spotkań. Wg mnie najgorszym z czynników to brak jedenastki i podstawowych zawodników na meczach, szczególnie wyjazdowych. Razi też ilość straconych bramek. Za dużo było niepotrzebnych jedenastek oraz licznych błędów w obronie, które skutkowały najczęściej utratą bramek. Więcej w relacjach dostępnych w Archiwum w Aktualnościach oraz w zakładce Terminarz Rozgrywek.

Przechodząc do statystyk. W dotychczas rozgrywanych jedenastu meczach najwięcej minut na murawie spędził, podobnie jak w całym, poprzednim sezonie Mateusz Obierzyński. Zagrał on na boisku 938 minut. To oznacza, że rozegrał wszystkie mecze i tylko raz zszedł wcześniej, gdyż został zmieniony. Na pudle znaleźli się także pomocnik Vasilis Tomazos (802 min) i co jest zaskoczeniem Marek Ulman (758 min). Na każdym meczu oprócz Marka i Mateusza był także drugi z braci Ulmanów - Matuesz. Na dziesięciu spotkaniach pojawili się Bartosz Górka, Vasilis Tomazos i Sylwek Kisielewski. W statystykach strzeleckich na czele widnieje nazwisko Mateusza Obierzyńskiego. Zdobył on dotychczas cztery bramki. Dalej dwa gole ma Kamil Plewa, Bartosz Kozar i Ignacy Dudek. Po jednej bramce zanotowali Ogrodny, Łętocha oraz Tomazos. Ten ostatni na swoim koncie ma także najwięcej asyst. Dzieli pierwsze miejsce z Konradem Kęsekiem. Jednym z niewielu pozytywów w tej rundzie jest ilość kartek uzyskanych przez nasz zespół na przestrzeni rundy. W sumie uzyskaliśmy tylko dwanaście kartoników, najwięcej bo trzy nasz boczny obrońca Sylwek Kisielewski. Po dwie Ogrodny i Kęsek. W statystyce na najlepiej ocenianego zawodnika góruje nazwisko Ignacego Dudka (7,82; średnia ocena, gdzie 10 znaczy klasa światowa, a 1 beznadziejny występ). Dalej, co ciekawe Sławek Maniecki (7,75), Mateusz Ogrodny (7,69), Rafał Bujas (7,67) oraz Vasilis Tomazos (7.65). Więcej na temat statystyk w dziale Statystyki Drużynowe i Kadra.

Teraz trochę własnych statystyki i analiz. W roku 2014 Górki rozegrały dwadzieścia dziewięć meczy, z czego dwadzieścia dwa to ligowe, a reszta sparingi. Tylko sześć z nich udało się wygrać (sparingi przed rudną wiosenną 13/14: z Grodziskiem, Sokołem i Skalnikiem; ligowe 13/14: z Wicherem i Jaworem oraz sparing przed rundą jesienną 14/15 z Sokołem). Trzykrotnie był remis (mecze ligowe 13/14 ze Stawem, Gościbią II i Karpatami II, inna historia, że w każdym  z tych meczów prowadziliśmy ponad połowę spotkania). Reszta, czyli równo dwadzieścia spotkań to porażki, a niektóre gigantycznych rozmiarów. Nasza drużyna od 77 dni nie może wygrać spotkania, a 134 dni to statystyka meczy bez wygranej ligowej. Jak wspominałem ostatnio ta zależność znacznie wzrośnie, gdyż pierwsze mecze ligowe w rundzie rewanżowej są przewidziane pewnie w okolicach połowy kwietnia. W 2014 roku nasi piłkarze oglądali 27 żółtych kartek, co daje średnią mniej niż jeden kartonik na mecz. Żaden z zawodników nie uzyskał bezpośredniej czerwonej kartki, jedynie dwa razy nastąpiła sytuacja zejścia z murawy po uzyskaniu dwóch "yellow". Na przestrzeni całego roku Górki strzeliły 52 gole, a 96 straciły. Łącznie przez okres roku w Górkach zagrało w sumie 35 piłkarzy, a na największej liczbie meczy był Mateusz Obierzyński. Wszystkie statystyki to moje osobiste analizy, więc mogła w nie wkraść się pomyłka.

Podsumowując 2014 rok w piłce nożnej na Górnym Przedmieściu można stwierdzić, że nie był on zbytnio udany. W całości najgorzej wyszła runda jesienna obecnego sezonu, ponieważ w niej nie zdobyliśmy żadnego punktu. Dokładna analiza ligowej tabeli i formy każdej z drużyn będzie tematem następnego newsa, który postaram się napisać w ciągu najbliższego tygodnia. Kończąc moją obszerną wypowiedź pragnę podziękować zarządowi klubu za wytrwałą pracę na rzecz zespołu Górek. Zawodnikom za chęć walki na boisku, serce oddane na murawie i ambicję. Serdeczne podziękowania kieruje także do niedocenionych kibiców, którzy swój wolny czas poświęcali na oglądanie meczy i wparcie dla drużyny. Mamy szczerą nadzieję, że w następnej rundzie nasi piłkarze pokażą jeszcze klasę i pewnie dogonimy drużyny poprzedzające Górki w tabeli oraz utrzymanie będzie realne. Do tego potrzeba jednak co najmniej większości meczy skończonych zwycięstwami.

P.S. Przypominam o ankiecie na skład jesieni sezonu 2014/15. W następnych dniach po wyłonieniu najlepszej jedenastki odbędzie się ankieta na MVP sezonu. O wszystkich informacjach będę powiadamiał na bieżąco.