04-2024

Górki - LKS Rudnik II 07.09.13

JUNIORZY: Podsumowanie debiutanckiego sezonu Górek

• autor: oliwier234gprzed, 2018-07-05 21:53

Za nami pierwszy sezon w rozgrywkach juniorskich zespołu Górek Myślenice. Drużyna juniorów pod wodzą Mateusza Pietrzyka w rywalizacji w III lidze zajęła trzecią pozycję, tym samym kończąc pierwszy rok piłkarski. Więcej w rozwinięciu newsa.

Przygotowania do rundy wiosennej

Zimową przerwę młodzieżowa ekipa Górek Myślenice spędziła na drugiej pozycji, a głównym celem na rundę rewanżową była walka z liderującym Orłem Nowa Wieś. Podopieczni Mateusza Pietrzyka przygotowania rozpoczęli już na początku stycznia od turnieju halowego, organizowanego przez myślenicki podokręg. W nim nasi zawodnicy zakończyli przygodę na rywalizacji w fazie grupowej, jednak głównym celem tych zawodów było zebranie cennego doświadczenia. W kolejnym czasie zespół skupił się na treningach na hali sportowej Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego oraz na sztucznym boisku na Zarabiu i orliku. Ekipa juniorów odbyła kilkanaście treningów, na których frekwencja chociaż nie była szczególnie wysoka, to zapewniała solidne przygotowanie. Drużynę w przerwie międzyrozgrywkowej postanowiło opuścić kilku zawodników, w tym m.in. wypożyczony do Orła Myślenice - Marcel Zlezarczyk. Ekipę zasilili natomiast będący bez klubu - Radosław Zduń oraz wypożyczeni ze Stawu Polanka - Karol Leśniak i Kamil Gorączko.

Poza regularnymi treningami na hali i sztucznych boiskach, drużyna juniorów rozegrała łącznie sześć spotkań kontrolnych. W nich myśleniczanie spisali się naprawdę dobrze, a ich postawa napawała optymizmem przed zbliżającą się rundą rewanżową. Pierwszy mecz kontrolny nasi zawodnicy rozegrali z ekipą seniorów, z którą do pewnego momentu pewnie prowadzili. W następnych pojedynkach drużyna zremisowała z Toporem 1:1, wygrała z Karpatami 6:0, a także przegrała z seniorską ekipą Cisów 5:2. Mecze kontrolne zakończyły sparingi z drużynami juniorów młodszych Dalinu i Orła Myślenice, które w swoich kategoriach wiekowych występują w ligach okręgowych. W czasie tych starć, podopieczni trenera Pietrzyka pokonali Dalin 1:0 po bardzo dobrym meczu, a także zremisowali w Wielki Czwartek z Orłem 3:3, mimo że w końcówka tych zawodów należała do Górek.

Telegraficzny skrót rundy wiosennej

Na rundę wiosenną piłkarze z Myślenic czekali aż do początku maja, kiedy to decyzją podokręgu w pierwszy weekend tego miesiąca odbyła się inauguracyjna kolejka rewanżów. W stawce nadal rywalizowało pięć drużyn, a pierwszym rywalem myśleniczan był zespół Orła Nowa Wieś. Myśleniczanie mogli zaliczyć inaugurację na duży plus, ponieważ pokonali dotychczasowego lidera 3:0, a bramki w tym starciu zdobyli Polewka, Turała oraz Ambroży. Trzy punkty w pierwszym starciu były niezwykle cenne, aczkolwiek stwierdzały, że Górki są w niezłej dyspozycji.

W następnym tygodniu ekipa prowadzona przez Mateusza Pietrzyka wybrała się do Lubnia, gdzie w okrojonym składzie przyszło jej rywalizować ze Szczeblem Lubień. W tym spotkaniu jedno, co z pewnością zawiodło, to słabsza skuteczność i wielki pech. Myśleniczanie do przerwy przegrywali 2:0, jednak w drugiej części zagrali znacznie lepiej i mieli okazję do nadrobienia strat. Bramki kontaktowe najpierw w wykonaniu Rabki, a następnie Polewki nie przyniosły efektu, a nasza ekipa przegrała ostatecznie ważne ligowe starcie 3:2.

W kolejnym tygodniu myślenicką ekipę juniorów reprezentującą Górne Przedmieście czekało kolejne spotkanie wyjazdowe, tym razem z nieźle spisującą się Clavią Świątniki Górne. Podopieczni Mateusza Pietrzyka na ten mecz ponownie przyjechali bez kilku podstawowych zawodników, jednak od samego początku ambitnie walczyli z wymagającym rywalem. Pojedynek rozpoczęła szybko stracona bramka, jednak już chwilę później, Górki za przyczyną dwóch trafień Zdunia wyszły na prowadzenie. Błędy własne w połączeniu z niewykorzystaniem swoich szans skutkowały utratą przewagi i stratą dwóch kolejnych bramek. Ostatecznie starcie zakończyło się porażką 3:2.

Rozdrażnieni po dwóch skromnych porażkach z rzędu, Górki stanęły do rywalizacji w przedostatni dzień maja, kiedy podczas „piłkarskiej środy” przy Solidarności 6 podejmowaliśmy Hejnał Krzyszkowice. Goście tego starcia na mecz przyjechali w okrojonym składzie, czego konsekwencją był fakt gry w osłabieniu. Górki od samego początku dominowały w każdym aspekcie, chociaż piłkarze mieli spore problemy z otwarciem wyniku. Po bramce Konrada Polewki z 27. minuty swoje trafienia dołożyli kolejno: Rabka, Ambroży, Zduń, Dziuba, Sularz oraz ponownie Polewka, który zdobył jeszcze trzy gole. Myśleniczanie tym samym triumfowali aż 10:0, wyrównając rekord seniorów.

Po nokautującym zwycięstwie nad Hejnałem, podopieczni Mateusza Pietrzyka wybrali się do Nowej Wsi na decydujące starcie w kwestii mistrzostwa ligi z tamtejszym Orłem. Chociaż myśleniczanie do tego pojedynku przystąpili w najlepszym składzie, wraz z grającymi w seniorach - Bielą i Turałą, to mecz układał się niekorzystnie dla naszego zespołu. Na straconą bramkę w pierwszej części odpowiedział Biela, jednak w dalszej części spotkania, to gospodarze dominowali i przypieczętowali mistrzostwo ligi - pewną wygraną 3:1. Do wygranej zabrakło niewiele, aczkolwiek Orzeł w tym spotkaniu spisał się bardzo dobrze.

Trzy dni później, Górki czekało kolejne ligowe starcie, w którym tym razem podopieczni Mateusza Pietrzyka podejmowali ekipę Szczebla Lubień. Do pojedynku przeciwnicy, podobnie jak Hejnał, przyjechali w bardzo okrojonym składzie, jednak poprawna postawa w defensywie sprawiła, że nasi zawodnicy mieli duże problemy z otwarciem wyniku. Na kilka minut przed końcem pierwszej części, gola zdobył Daniel Ulman. Chociaż jednobramkowe prowadzenie jest niepewnym wynikiem, to z każdą minutą Górki grały coraz pewniej. Podwyższenie wyniku na 2:0 przez Polewkę spowodowało, ze myśleniczanie dopisali sobie do stanu punktowego kolejne trzy oczka.

Na ostatnie w sezonie starcie przed własną publicznością, Górki zapewniały godne pożegnanie się z własną widownią i walkę o wygraną z niepokonaną na tamten czas ekipą Clavii. Myśleniczanie dobrze zaczęli spotkanie, jednak dwa indywidualne błędy w defensywie sprawiły, że przegrywaliśmy 0:2. Na domiar złego podopieczni Mateusza Pietrzyka nie wykorzystali stuprocentowych okazji i na przerwę schodzili z bagażem dwóch trafień. W drugiej części Górki spisał się już lepiej, a bramki Wojtana i Góreckiego przybliżyły nas do upragnionych punktów. Niestety, goście kontrolowali mecz do samego końca i ponownie triumfowali 2:3.

Zakończenie sezonu miało miejsce w deszczowych Krzyszkowicach, gdzie w czasie fatalnych warunków atmosferycznych, myśleniczanie stawili czoła ekipie Hejnału. Pewni trzeciej lokaty zawodnicy do meczu przystąpili w zaledwie jedenastu zawodników. Starcie było swego rodzaju festiwalem strzeleckim, w którym obie strony praktycznie każde stuprocentowe okazje kończyli bramką. Więcej trafień na swoim koncie zanotowali na nasze nieszczęście jednak gospodarze, którzy pokonali Górki aż 7:4. Porażka była ósmą porażką w sezonie, która w niezbyt pomyślny sposób zakończyła rywalizację ligową.

Statystyki drużynowe

Chociaż rozgrywki w sierpniu ubiegłego roku rozpoczynało siedem zespołów, to w czasie rywalizacji wycofały się dwie drużyny, a walkę o mistrzostwo ligi kontynuowało pięć ekip. Ostatecznie mistrzem została ekipa Orła Nowa Wieś, która w czasie szesnastu spotkań zdobyła łącznie 32 punkty. Największym zaskoczeniem podczas rundy rewanżowej jest jednak ekipa Clavii. Ekipa z Świątnik Górnych po pierwszej fazie rozgrywek zamykała ligowe notowanie z dorobkiem zaledwie sześciu oczek. Świetna postawa na wiosnę spowodowała, że drużyna ta zwyciężyła w zdecydowanej większości meczów i zakończyła rywalizację na drugim miejscu. Dwadzieścia dwa oczka zdobyte w całym sezonie dały ekipie Górek Myślenice trzecią lokatę. Chociaż postawa myśleniczan była niezła, to w rundzie wiosennej drużyna zdobyła tylko dziewięć oczek. Fakty są takie, że podopieczni Mateusza Pietrzyka oprócz jesiennego triumfu nad Szczeblem i remisu z Orłem nie zdobyli punktów w spotkaniach wyjazdowych, co było decydującą kwestią w sprawie braku utrzymania zajmowanej przez większą część sezonu pozycji. Na pocieszenie warto zaznaczyć, że zdobyte czterdzieści osiem bramek sprawiło, ze Górki były najbardziej bramkostrzelną ekipą w stawce, a zarazem dysponowały drugą najlepszą defensywą. Czwartą lokatę na zakończenie rozgrywek zajął Hejnał Krzyszkowice, który do poprzedzających Górek stracił tylko punkt. Tabelę ligową zamknęła ekipa Szczebla Lubień.

Mimo że myśleniczanie w rundzie wiosennej zdobyli o cztery punkty mniej niż na jesieni, to podopieczni Mateusza Pietrzyka strzelili o 6 bramek więcej. Łącznie nasi zawodnicy dysponują skutecznością równo trzech goli na mecz. Ekipa z Myślenic straciła również o dwie bramki mniej niż na jesieni, a średnia wyniosła 2,5 gola na mecz. W rywalizacji łącznie odbyło się czterdzieści spotkań, a najwyższe zwycięstwa zanotowały drużyny Orła i Górek, który pokonały swoich rywali aż 10:0. Warto zaznaczyć, że tylko dwa pojedynki zakończyły się podziałem punktów, a w zdecydowanej większości triumfowali gospodarze. Poniżej prezentujemy tabelę końcową rozgrywek w myślenickiej III lidze juniorów.

l.p. Nazwa Mecze Punkty Bramki Bilans (Z-R-P)
1. Orzeł Nowa Wieś 16 32 45:26 10-2-4
2. Clavia Świątniki Górne 16 27 47:41 9-0-7
3. Górki Myślenice 16 22 48:40 7-1-8
4. Hejnał Krzyszkowice 16 21 44:62 7-0-9
5. Szczebel Lubień 16 16 25:40 5-1-10

Statystyki indywidualne

Coś co z pewnością powinno zaciekawić, to indywidualne statystyki naszych młodych zawodników. W całym sezonie trener Pietrzyk skorzystał z dwudziestu siedmiu zawodników, z których dwudziestu kontynuowało przygodę z drużyną podczas rundy rewanżowej. Wśród nich dokładnie siedmiu przekroczyło granicę 1000 minut, a najwięcej minut na boisku spędził Wojciech Krawczyk - 1350 minut. Równie często na murawie przebywali Kacper Wojtan (1335 minut), Filip Kudas (1305 minut), Dawid Dziuba (1220 minut), a także Paweł Tułacz (1215 minut). Warto zaznaczyć, że Kacper jest jedynym zawodnikiem, który w rundzie wiosennej każde spotkanie zagrał w pełnym wymiarze czasowym. Wśród strzelców najskuteczniejszym okazał się być Konrad Polewka, zdobywca łącznie aż 11 bramek. Forma Konrada, a przede wszystkim jego powrót do gry był niezwykle wartościowym, co w przyszłości może spowodować wzmocnienie drużyny seniorskiej. Drugie miejsce w klasyfikacji najbardziej bramkostrzelnych został Mateusz Ambroży - 9 trafień. Bez słów nie możemy obejść obok postawy Radosława Zdunia, którego cztery bramki zdobyte w czasie rewanżów sprawiły, że zajął obok Konrada był najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku. W poniższych statystykach prezentujemy łączną liczbę strzelonych bramek oraz spędzonych minut, ze specjalnym wyszczególnieniem w nawisach popisów z rundy rewanżowej.

Czas gry (w nawiasie suma minut z rundy wiosennej)