04-2024

Sokół vs Górki 24.10.15 fot. Agata Mirochna

SENIORZY REZERWY: Debiutancka runda rezerw minęła!

• autor: oliwier234gprzed, 2018-11-25 15:41

Coś co jeszcze parę lat temu z pewnością było pomysłem traktowanym z dużą ironią, to wiadomość, że klub Górki reprezentowały będą dwie ekipy seniorskie. Nowa idea zrodziła się w letniej przerwie między rozgrywkami, a od sezonu 2018/19 na starcie w B-klasie gr. I stanął zespół Górek II Myślenice. Ostatecznie ekipa zakończyła zmagania jesienne na ósmej pozycji.

Przygotowania do rundy jesiennej

Myślenicki klub Górki od sezonu 2018/19 podjął dosyć odważną decyzję dotyczącą utworzenia drugiej ekipy seniorskiej, zwaną w piłkarskim żargonie zespołem rezerw. Decyzja sztabu szkoleniowego wraz z zarządem spowodowana była ograniczoną ilością zawodników w drużynie juniorskiej (po zakończeniu sezonu 2017/18, do rywalizacji juniorów starszych mogli przystąpić chłopcy z rocznika 2000 i młodsi), która już pod koniec rozgrywek borykała się z problemami kadrowymi. Ponadto nowy pomysł argumentowany był również możliwością występu zawodników grających w mniejszym przedziale czasowym w pierwszej ekipie. Ostatecznie nowy zespół został zgłoszony do rywalizacji w myślenickiej serie B, a reforma organizacyjna spowodowała, że nasza ekipa trafiła do pierwszej grupy, teoretycznie uznawaną za trudniejszą z powodu uczestnictwa w tej rywalizacji zespołów z czołówki sezonu 2017/18, a więc Grodziska Raciechowice, Sokoła Borzęta czy Orła II Myślenice.

Początkowymi pracami zarządu były poszukiwania trenera dla zespołu rezerw, jednak mimo wielu rozmów nie udało się dojść do porozumienia, a opiekę nad ekipą w czasie rundy jesiennej sprawowali Maciej Górka i Oliwier Bzowski. Drużyna przeprowadziła kilka treningów na boisku sportowym przy ul. Solidarności 6, a miały one za zadanie choć częściowe przygotowanie ekipy do rozgrywek. Zespół rozegrał również cztery spotkania kontrolne. Pierwszym sparingpartnerem była drużyna juniorów starszych Dalinu Myślenice. Mocny przeciwnik jako najlepsza młodzieżowa ekipa w regionie tylko zremisowała z Górkami II. Bramki dla myśleniczan zaliczyli Kołodziej, a także piłkarz rywala po golu samobójczym. Następnie drużyna rezerw przegrała z Duklą Bysina 1:4 i zremisowała z juniorskim zespołem Orła Myślenice 4:4, w obu przypadkach mając szansę na pierwsze w historii klubu zwycięstwo. Krótki okres treningowy zakończył sparing z Cisami Harbutowice, który nasz zespół przegrał 3:5. Chociaż wyniki ze spotkań kontrolnych nie napawały optymizmem, to wspólnie liczyliśmy, że Górki II powalczą o dobre rezultaty.

Myśleniczanie w praktycznie każdym sparingu grali w innym ustawieniu, spowodowanymi brakami kadrowymi. Zespół Górek II ostatecznie stworzyli młodzi zawodnicy, zlikwidowanej ekipy juniorów - F.Kudas, K.Wojtan, R.Zduń, K.Polewka, M.Pustelnik, P.Tułacz, M.Rabka, D.Ulman, M.Ambroży i M.Hajduk, a także gracze grający do tej pory w pierwszym zespole - P.Kołodziej, M.Ulman, J.Ulman, T.Tokoń, D.Maślak, S.Smok i T.Stanach. Drużyna zanotowała kilka wzmocnień, a do ich grona zaliczyć można było powroty z LKS Rudnik - K.Klimasa czy po kilkuletnim rozbracie z Górkami - S.Pilcha, który został kapitanem drużyny rezerw. Ponadto spore zaangażowanie w meczach kontrolnych wykazali R.Romański, który przyszedł z Lubomira Wiśniowa, a także M.Turała i M.Wierzba, którzy rozpoczęli przygodę z seniorską piłką nożną. W trakcie rundy zespół wsparli również zawodnicy pierwszej ekipy - A.Szlachetka, B.Górka, B.Bednarz oraz P.Maślak. Łącznie podczas jesiennych zmagań na boiskach wystąpiło 26 zawodników.

Telegraficzny skrót rundy jesiennej

Podział szesnastozespołowej B-klasy na dwie grupy sprawił, że rozgrywki ligowe rozpoczęły się dopiero w drugi weekend września, a myśleniczanie zaczęli zmagania od wyjazdowego pojedynku z Wichrem Stróża. W stawce myślenickiej serie B gr. I znalazły się czołowe ekipy minionego sezonu - Sokół Borzęta i Grodzisko Raciechowice, zespoły rezerw Orła II Myślenice, Karpat II Siepraw oraz Górek II Myślenice, całkowicie odmieniona ekipa Wichra Stróża, walczący o powrót do A-klasy - Sęp Droginia i reaktywowana po blisko ośmiu latach drużyna Szczebla Lubień.

Rozgrywki dla drużyny Górek II rozpoczęły się od wyjazdowego pojedynku z Wichrem Stróża, który odbył się w dniu 8. września. Wówczas myśleniczanie wybrali się do Stróży niezwykle zmobilizowani i z chęcią powalczenia o pierwsze punkty. Gra naszego zespołu mogła się podobać, a ekipa przez długi czas utrzymywała korzystny wynik, mimo kilku strzeleckich prób gospodarzy. Pierwsze trafienie w tym meczu zanotował Wicher w 61. minucie, jednak stracony gol nie zmienił niezłej postawy myśleniczan. Drużyna rezerw walczyła do końca, a zawodnicy otworzyli się bardziej na grę ofensywną. Górki II miały swoje okazje na wyrównanie, jednak to przeciwnicy zdobyli gola na 2:0 w doliczonym czasie gry, wykorzystując luki w defensywie. Pierwszy mecz ekipa z Górnego Przedmieścia mogła uznać za udany, chociaż sam rezultat nie wskazywał na solidny występ.

Po pucharowej klęsce pierwszej drużyny Górek, zespół rezerw stawiał czoła ekipie Orła II Myślenice z nieco stonowanymi nadziejami, gdyż wiadomą sprawą był fakt, że czeka nas niezwykle trudne zadanie. Ekipa z Dolnego Przedmieścia, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, prowadziła grę w ofensywie, jednak przez długi czas miała spory problem z przedostaniem się pod nasze pole karne. Niestety, defensywa Górek nie uniknęła błędu, a takowy miał miejsce w 20. minucie, kiedy goście wyszli na prowadzenie, a wynik 0:1 utrzymał się do przerwy. W drugiej połowie, to rywale dominowali w każdym aspekcie gry i z czasem sukcesywnie podwyższali prowadzenie. Pierwsze, myślenickiej derby rezerw okazały się być szczęśliwe dla popularnej Cekawki, która pokonała Górki II 0:5, dzięki czemu awansowała na pozycję wicelidera.

Do najbardziej oddalanego na południe Lubnia, zespół Górek jechał z chęcią przełamania się, tym bardziej, że przeciwnik podobnie jak myśleniczanie nie rozpoczął nowego sezonu najlepiej. Po monotonnym początku do głosu przeszli gospodarze, którzy z pewnością w pierwszej połowie mogli wyjść na pewne prowadzenie, jednak słabsza skuteczność sprawiła, że do przerwy zgromadzona widownia nie zobaczyła trafień. Myśleniczanie w tej części mieli swoje okazje jak m.in. strzał w poprzeczkę Klimasa. Drugą połowę nasz zespół rozpoczął od przeprowadzenia kilku sytuacji, a po upływie godziny gry, to Górki mogły mówić o sporym pechu. Nieskuteczność natychmiast wykorzystali gospodarze, którzy w kilka minut wyszli na prowadzenie 2:0. Nadzieję w samej końcówce przywrócił Klimas, wykorzystując rzut karny. Niestety, to rywale bezlitośnie wykorzystali niemoc strzelecką zespołu i błędy w defensywie, wygrywając ostatecznie 2:1.

Przed czwartą kolejką, myślenicka drużyna Górek II stanęła przed kolejną szansą na premierowe punkty, a rywalem w spotkaniu przy Solidarności 6 była ekipa Karpat II, która podobnie jak ekipa z Górnego Przedmieścia nie miała jeszcze na swoim koncie ligowych punktów. Górki II źle rozpoczęły zawody, ponieważ już od szóstej minuty przegrywaliśmy 0:1. W późniejszym fragmencie meczu, gra nieco się polepszyła, a myśleniczanie za sprawą Klimasa wyrównali. Niestety przeciwnik szybko odpowiedział, a strzał z rzutu wolnego przyniósł gola ekipie przyjezdnej i do szatni nasi zawodnicy schodzili z niekorzystnym wynikiem. Górki po przerwie bardzo mocno ruszyli na rywala, jednak znowu w pechowych okolicznościach stracili kolejne trafienie. Chociaż szansę na chociażby punkt przywrócił Polewka, wykorzystując rzut karny, to nasza ekipa w doliczonym czasie gry ponownie popełniła błąd, tracąc czwartego gola. Mimo że pojedynek z pewnością był do wygrania, to notująca najsłabsze zawody w całej rundzie drużyna rezerw, musiała przełknąć gorycz porażki i uznać wyższość przeciwnika.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe popisy drużyny Sokoła Borzęta (komplet zwycięstw), myśleniczanie do Winiar z pewnością nie jechali sprawić sensacji, jednak chcieliśmy powalczyć o jak najlepszy rezultat, a przy okazji zyskać cenne doświadczenie. Gospodarze już od samego początku prowadzili grę, aby po upływie dwunastu minut po raz pierwszy wyjść na prowadzenie. Zawodnicy z Górnego Przedmieścia skupili się przede wszystkim na grze defensywnej i ta sztuka przez długi czas miała swoje pozytywne rezultaty. Sokół czekał na każdy błąd i wykorzystując złe zagranie podwyższył na 2:0. W drugiej połowie znowu dominowała drużyna gospodarzy, a zabójczy kontratak z 58. minuty przyniósł trzecią bramką. W całym meczu Górki miały kilka strzałów na bramkę przeciwnika, a najdogodniejsza sytuacja miała miejsce w końcówce, kiedy świetnej akcji nie wykorzystał D.Ulman. Ostatecznie w meczu Sokół triumfował 4:0, wygrywając piąte starcie z rzędu.

Chociaż po porażkach z Karpatami II i Szczeblem wiadomą sprawą był fakt, że o punkty w rundzie jesiennej będzie szczególnie ciężko, to nasza drużyna w ostatnich dwóch spotkaniach stanęła na wysokości zadania i postawiła powalczyć z solidnymi przeciwnikami. Pierwszym z nich była ekipa Grodziska Raciechowice. W tym spotkaniu Górki prezentowały się dobrze, jednak w 17. minucie nasi zawodnicy stracili bramkę po strzale z rzutu wolnego. Goście w pierwszej połowie przeważali w ofensywie, jednak w drugiej części skupili się tylko na obronie wyniku. Postawa myśleniczan zasługiwała na co najmniej punkt z tychże zawodów, ponieważ ilość sytuacji podbramkowych w końcówce była decydująca. Ostatecznie pojedynek zakończyła skromna porażka 0:1, jednak zespół rezerw należało pochwalić za ambitną walkę do samego końca.

W ostatnim meczu rundy jesiennej, nasza drużyna wybrała się do pobliskiej Drogini, gdzie rywalizowaliśmy z tamtejszym Sępem. Forma gospodarzy tego spotkania nie należała do najlepszych, jednak Sęp zawsze liczy się w stawce drużyn, będąc niezwykle solidnym rywalem. W meczu nietrudno było wskazać jednoznacznego faworyta, jednak starcie przez cały przebieg miało dosyć wyrównany poziom. W pojedynku z bardzo dobrej strony popisał się Filip Kudas, wielokrotnie interweniując w trudnych sytuacjach. Górki II miały wiele okazji ofensywnych, jednak nie potrafiły skierować piłki do siatki. Gdy wydawało się, że zawody zakończą się w pełni sprawiedliwym remisem, miejscowa ekipa wykorzystała szansę ze stałego fragmentu gry i po zamieszaniu w polu karnym, to ona zdobyła decydujące trafienie.

Statystyki indywidualne

W rundzie jesiennej w czasie siedmiu spotkań łącznie zagrało aż dwudziestu sześciu zawodników, w tym czterech z nominalnego składu pierwszej drużyny. Najwięcej na boisku spędzili bramkarz - Filip Kudas i kapitan - Sławomir Pilch, którzy łącznie rozegrali po 630 minut, a więc grali we wszystkich meczach i w pełnym wymiarze czasowym. W klasyfikacji najczęściej grających znaleźli się także Kacper Wojtan (615 minut) oraz Maciej Turała (580 minut). Obok wyżej wymienionej czwórki na każdym spotkaniu pojawili się (na boisku lub na ławce) także Robert Romański i Michał Wierzba. Myśleniczanie zdobyli łącznie tylko trzy trafienia w czasie rywalizacji w pierwszej fazie sezonu, które zanotowali Karol Klimas x2 i Konrad Polewka, a jedynym asystentem podczas tych trafień był Kacper Wojtan. Drużyna Górek II może pochwalić się z pewnością wysokim miejscem w klasyfikacji fair play, ponieważ w czasie całej rundy sędziowie tylko dziewięć razy pokazywali naszym zawodnikom żółte kartki.

Statystyki drużyny rezerw (liczba występów, czas gry, gole, asysty, żółte kartki)

Analiza ligowa i statystyki drużynowe

Rywalizację w rundzie jesiennej w myślenickiej B-klasie gr. I zwyciężył Sokół Borzęta, który zdobył komplet dwudziestu jeden punktów i jest na najlepszej drodze do mistrzostwa ligi, a równocześnie historycznego awansu do A-klasy. Podium w notowaniu ligowym uzupełniają drugie Grodzisko Raciechowice oraz trzeci Wicher Stróża (obie po 15 pkt). W tym miejscu warto podkreślić, że wyczyn zespołu ze Stróży w końcu nawiązuje do świetnych występów sprzed kilku lat, kiedy ta drużyna występowała nawet w rozgrywkach A-klasy. Czwartą lokatę zajmuje zespół Orła II Myślenice (12 pkt), który po piorunującym starcie, w trakcie rywalizacji zdecydowanie pogorszył swój poziom, a w między czasie otrzymał dwa walkowery. Chociaż przed rozpoczęciem rozgrywek wydawało się, że faworytem w stawce może być ekipa Sępa Droginia, to jednak zespół nie prezentuje najwyższej formy, a obecna dyspozycja, podobnie jak w zeszłym sezonie, stawia drużynę w roli średniaka myślenickiej serie B. W dalszej części notowania ujrzeć można zespoły szóstych Karpat II Siepraw (6 pkt) oraz siódmego Szczebla Lubień (6 pkt). Tabelę ligową zamyka zespół Górek II Myślenice z zerowym bilansem punktowym, ale i wielką nadzieją na poprawę wyników w rundzie rewanżowej. Warto nadmienić, że najskuteczniejszą w stawce okazała się być ekipa Sokoła, która zdobyła 19 bramek, a wśród najlepszych defensyw najwyżej sklasyfikowana jest również obrona drużyny z Borzęty (4 bramki stracone), która dzieli tą pozycję z Wichrem Stróża.

Za myślenicką drużyną Górek II z pewnością czas nauki, ponieważ zdecydowana większość zawodników występująca w naszym zespole nie miała jeszcze kontaktu z rozgrywkami seniorskimi. Chociaż sam wynik sportowy, opierający się o komplet porażek w siedmiu meczach, świadczy o słabości zespołu, to z pewnością nie należy przekreślać szans ekipy w czasie rundy rewanżowej. Zespół do rozgrywek przystąpił bez trenera oraz z okrojoną liczbą treningów,  a w czasie rozgrywek uwidaczniały się braki kadrowe, spowodowane przez kontuzje lub przyczyny osobiste. Na usprawiedliwienie należy poddać również fakt, że piłkarsko poziom pierwszej grupy, z racji drużyn występujących w tej lidze, zdecydowanie przewyższa ten w stawce drugiej, a co mogło uniemożliwić zdobycie punktów przez Górki II. Mimo siedmiu porażek, należy podkreślić fakt, że myśleniczanie byli zdecydowanie gorsi tylko w spotkaniach z Orłem II i Sokołem, a większość meczów przegraliśmy różnicą zaledwie jednej bramki. Oczywistą sprawą jest fakt, że ekipie rezerw z Górnego Przedmieścia brakuje siły w ofensywnie, o czym świadczą tylko trzy strzelone bramki, w tym zaledwie jedna zdobyta z akcji z gry. Mimo to premierowe punkty były niezwykle blisko w starciach z Sępem, Grodziskiem czy Szczeblem, a nawet i Wichrem jeśli weźmiemy pod uwagę, że w samej końcówce naprawdę niewiele brakło do wyrównania. Chociaż w zdecydowanej większości spotkań, to rywale prezentowali się lepiej od Górek, to często mieli problemy z przejściem solidnej defensywy i stworzeniem sobie idealnej okazji na bramkę. Mamy nadzieję, że czas „jesiennych doświadczeń” i płacenia tzw. frycowego już minął, a ekipa Górek II wraz z nowym szkoleniowcem powalczy w wiosennych rozgrywkach o pierwsze zwycięstwa.

Biorąc pod uwagę indywidualne umiejętności poszczególnych zawodników, to na pewno na duże pochwały zasłużył Filip Kudas. Nasz młody bramkarz w każdym meczu popisywał się wieloma dobrymi interwencjami i to głównie dzięki niemu licznik straconych trafień nie przebił dwudziestu goli. Cenne doświadczenie w szeregi defensywne wniósł kapitan zespołu - Sławomir Pilch, a także grający wcześniej w pierwszej drużynie Marek Ulman, Jan Ulman, Tomasz Tokoń czy Przemysław Kołodziej. Na szczególne pochwały zasłużyli na pewno ambitnie walczący w środku boiska - „młodzi-gniewni” - Radosław Zduń i Kacper Wojtan. Nie można zapomnieć także o zawodnikach, którzy wsparli naszą defensywę jak Paweł Tułacz czy Maciej Turała czy skrzydłowym Robercie Romańskim. Kontuzja wyeliminowała w trakcie rozgrywek Karola Klimasa, a nasz napastnik z pewnością wniósłby do bilansu bramkowego swoje trafienia. Na koniec podkreślić należy postawę Michała Wierzby, Daniela Ulmana czy Michała Pustelnika, którzy mimo gry w mniejszym przedziale czasowym, wytrwale czekali na swoją kolej i pracowali na treningach.

Podziękowania

Kończąc podsumowanie pierwszej rundy w wykonaniu naszej drużyny rezerw, pragniemy złożyć podziękowania osobom, który w znaczny sposób przyczynili się do działalności zespołu. W pierwszej kolejności podziękowania kierujemy do naszych zawodników, którzy poświęcili swój wolny czas na treningi, a także ambitnie walczyli na boisku o ligowe punkty. Dziękujemy Wam za reprezentowanie klubu z Górnego Przedmieścia i liczymy, że dalej będziecie grać w naszym zespole. Wyrazy wdzięczności kierujemy także za pozytywne emocje przekazywane w czasie spotkań i pomimo porażek nietuzinkową ambicję oraz zdeterminowaną walkę na boisku!

Dziękujemy również naszym kibicom za pojawianie się na meczach drugiej drużyny i z tego miejsca pragniemy zapewnić, że od nowej rundy, po solidnych przygotowaniach z nowym szkoleniowcem, drużyna Górek II powalczy o ligowe zwycięstwa i godnie reprezentowała będzie nasz klub podczas wiosennej rywalizacji!

P.S. Przypominamy o ankiecie na MVP rundy jesiennej, która trwa do czwartkowego popołudnia. Zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie!