Topór Tenczyn   Górki Myślenice
Tenczyn

2019-04-07, 15:30

SENIORZY: 07 Zgłoś się, deklasacja w Tenczynie, Topór 0:7 Górki

W minioną niedzielę odbyło się starcie 17. kolejki A-klasy, w którym Topór Tenczyn podejmował zespół Górek Myślenice. Chociaż sam pojedynek zapowiadał się na dosyć wyrównane zawody, to podopieczni trenera Wojciecha Czajki pokonali rywali aż 0:7, ostateczne zwycięstwo przesądzając już niespełna po trzydziestu minutach.

LKS Topór Tenczyn - LKS Górki Myślenice 0:7 (0:5)

0:7 81’ T.Sabała as. I.Dudek

Górki: Krystian Kubiczek - Tomasz Kania (58’ Rafał Bujas), Mateusz Kubiński, Ireneusz Ziaja, Jarosław Kuchnia - Mateusz Obierzyński (kapitan; 75’ Mateusz Biela), Tomasz Sabała (81’ Paweł Maślak), Marek Zięba (67’ Kamil Malina) - Mateusz Sabała (75’ Paweł Dąbrowa) - Ignacy Dudek, Mateusz Pietrzyk

Ponadto na ławce: Artur Szlachetka, Kamil Plewa

Sędziowie: Bartłomiej Hajdas oraz Małgorzata Święch i Rafał Jękot (KS Myślenice)

Widzów: 150

Miejsce: Tenczyn, boisko LKS „Topór”

W niedzielne słoneczne popołudnie, podczas prawdziwie wiosennej aury, myśleniczanie rozgrywali ligowe starcie z zespołem Topora Tenczyn. Zawody były pierwszym pojedynkiem, w którym graliśmy na wyjeździe podczas rywalizacji rewanżowej, a także pierwszym, w którym musieliśmy zmierzyć się z naturalną nawierzchnią. W przedmeczowych zapowiedziach wyraźnie podkreślone zostały słowa, w których należało się spodziewać dosyć wyrównanego spotkania. Górki zarówno jak i Topór wygrały swoje inauguracyjne pojedynki, a obie ekipy zajmowały miejsca w pierwszej piątce ligowej tabeli. W 18-osobowej kadrze na niedzielne spotkanie zabrakło m.in. F.Kudasa, B.Górki, K.Turały, A.Szlachetki czy B.Bednarza, a trener Wojciech Czajka miał do dyspozycji optymalny skład osobowy. Zmiany zaszły także w wyjściowej jedenastce, ponieważ od pierwszej minuty pojawili się Mateusz Sabała i Jarosław Kuchnia. Z niewielkimi obawami, aczkolwiek sporą wiarą we własne możliwości, rozpoczęliśmy drugi na wiosnę pojedynek!

Spotkanie już od samego początku narzuciło dosyć ciekawy przebieg, w którym to myśleniczanie byli stroną dominująca. Pierwsze minuty to kilka prób stworzenia akcji podbramkowych w wykonaniu naszego zespołu, które w większości nie kończyły się strzałami na bramkę. Pierwszą groźną szansę mieli rywale, uderzając z dystansu w piątej minucie, a już chwilę później było 0:1 dla gości. Dobre podanie ze środka zostało złapane przez bramkarza Topora, który jednak będący pod pressingiem wypuścił piłkę z rąk, a futbolówkę do siatki skierował Ignacy Dudek. W 15. minucie w pole karne z indywidualną akcją wbiegał Jarosław Kuchnia, podając następnie do Mateusza Pietrzyka, a ten nieupilnowany w polu karnym został sfaulowany. Decyzja arbitra mogła być tylko jedna, a ten wskazał na „wapno”. Do szansy z jedenastu metrów podszedł sam poszkodowany i pewnym strzałem zamienił okazję na drugiego gola. Dwa błędy gospodarzy zostały bezlitośnie wykorzystane, a kilka minut później powinno być już 0:3, gdyż w akcji sam na sam pomylił się Pietrzyk. Interwencja golkipera skutkowała rzutem rożnym. Piłkę w pole karne posłał Sabała, a wielkie zamieszanie w polu karnym wykorzystał Tomasz Kania, podwyższając prowadzenie Górek na 0:3. Będący już w fatalnej sytuacji Topór rzucił wszystko na jedno szalę i dwukrotnie zagroził bramce strzeżonej przez Krystiana Kubiczka. W 26. minucie gospodarze mieli okazję z rzutu wolnego, a piłka po strzale jednego z zawodników miejscowej ekipy powędrowała w rękę jednego z stojących w murze piłkarzy Górek. Topór miał wielką szansę na bramkę kontaktową, lecz w pojedynku nerwów, górą wyszedł Kubiczek, który świetnie obronił jedenastkę. Cała sytuacja miała motywujący wpływ na zespół, który trzy minuty później prowadził już 0:4, a na listę strzelców ponownie wpisał się Pietrzyk. Niemający już nic do stracenia gospodarze przeprowadzili kilka składnych akcji, a nieco zdekoncentrowana defensywa pozwoliła na wiele dogodnych szans dla przeciwnika. Większość z nich mogła skończyć się bramką, jednak obrona nadal utrzymywała czyste konto. Tuż przed przerwą o sobie nie dała zapomnieć ofensywa gości, która przeprowadziła trzy składne akcje. Najpierw w sytuacji sam na sam pomylił się Dudek, aby chwilę później powetować sobie szanse kolejnym trafieniem. Dużą rolę w sytuacji bramkowej miał Kuchnia, który sam wywalczył piłkę i świetnie dograł na wysokości 6 metra do popularnego Ignaca. Świetna skuteczność i bezwzględność w wykorzystywaniu błędów przyczyniły się do pewnego prowadzenia do przerwy różnicą aż pięciu goli.

Prawdziwe strzeleckie gradobicie, które miało miejsce w pierwszej połowie było całkowicie zasłużonym prowadzeniem Górek. Myśleniczanie bezwzględnie wykorzystywali większość z sytuacji, a kompletnie nieradzący sobie zespół przeciwny miał wielkie problemy z poprawnym wyjściem z własnej połowy. Każdy pressing na defensywę kończył się zwykle stratą piłki i okazją dla gości. Na drugą część zespół pod wodzą trenera Wojciecha Czajki wyszedł w niezmienionym składzie z chęcią sukcesywnego podwyższenia wyniku. Wielkie zaangażowanie naszych zawodników było widoczne od samego początku, a ekipa z Górnego Przedmieścia brylowała w grze ofensywnej. W 54. minucie Górki zdobyły kolejnego gola, jednak trafienie na 0:6 w naszym udziale było tylko częściowe, ponieważ po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mateusza Sabały, piłkę do własnej siatki skierował obrońca Topora. W kolejnych fragmentach, mając już pewny wynik, trener Czajka pokusił się o pierwsze zmiany, a strzelca trzeciej bramki - Tomasza Kanię oraz walczącego w pomocy Marka Ziębę zmienili odpowiednio Rafał Bujas i Kamil Malina. W kolejnych fragmentach gra nieco bardziej się uspokoiła, ponieważ goście pewni zwycięstwa skupili się na eliminowaniu błędów w defensywie i zaangażowaniu większej sił na kontrataki. Gospodarze również przeprowadzali wiele okazji, jednak ich największym atutem były stałe fragmenty gry, a w szczególności rzuty wolne z centralnego sektora boiska. Na ostatni kwadrans na murawie pojawili się także M.Biela i P.Dąbrowa, zastępując M.Obierzyńskiego i M.Sabałę. Górki nawet na moment nie oddały inicjatywy rywalowi, aby w 81. minucie ustalić końcowy rezultat zawodów. Dwójkową akcję Tomka Sabały i Ignacego Dudka wykorzystał ten pierwszy, trafiając po raz pierwszy w barwach naszego klubu. Po chwili strzelec siódmego gola został zastąpiony na murawie przez Pawła Maślaka. Chociaż sam wynik mógł być zdecydowanie wyższy, to Górki ostatecznie pokonały Topór 0:7.

Chociaż za nami dopiero dwa spotkania ligowe w rundzie wiosennej, to wszystko wskazuje na to, że Górki zgłaszają swoją kandydaturę do jednej z kluczowej roli w ostatecznych rozstrzygnięciach w myślenickiej A-klasie. Podopieczni trenera Wojciecha Czajki pokonują w bardzo dobrym stylu faworyzowanego przeciwnika, z którym do tej pory wiodło nam się nieszczególnie pomyślnie. Cieszy fakt, że nadal kontynuujemy passę dziewięciu spotkań zakończonych zwycięstwem oraz sześciu meczów ligowych bez porażki. Myśleniczanie aktualnie dysponują trzecią najskuteczniejszą ofensywą w lidze i drugą najlepszą obroną. Wygrane pojedynki z Zielonką i Toporem wskazują, że Górki przełożyły świetną dyspozycję ze sparingów na mecze ligowe, a ciężka praca na treningach daje fenomenalne efekty na boisku. Po raz kolejny bardzo trudno jest wyróżnić indywidualnie kogokolwiek, ponieważ cała drużyna zagrała na wysokim poziomie. Duży wkład w wynik w postaci bramek mieli niezawodni strzelcy - Ignacy Dudek i Mateusz Pietrzyk, wspierani tym razem przez Tomaszów - Sabałę i Kanię. Szczególny warty odnotowania jest wyczyn tego drugiego, który jako nominalny obrońca strzela drugiego gola w drugim kolejnym starciu. Wielki wpływ w końcowy rezultat mieli także asystenci - Mateusz Sabała i Jarosław Kuchnia, którzy mieli swój konkretny wkład w praktycznie każde trafienie. Po raz kolejny wielką pracę w defensywie wykonali Ireneusz Ziaja i Mateusz Kubiński, wspierani w drugiej połowie przez Rafała Bujasa i Pawła Maślaka. Bez słowa nie możemy przejść obok interwencji Krystiana Kubiczka, który poza obronioną jedenastką, kilkukrotnie oddalił zagrożenie spod naszej bramki. Swoją cegiełkę dołożyli także walczący w drugiej linii Mateusz Obierzyński, Marek Zięba, a następnie Paweł Dąbrowa, Mateusz Biela i Kamil Malina. Liczymy tylko, że forma myśleniczan pójdzie jeszcze bardziej do góry, a pierwsze tegoroczne spotkanie przy Solidarności 6 zakończy się wspaniałym rezultatem dla gospodarzy!

Forma piłkarska drużyny ma swoje wielkie przełożenie na zaangażowanie kibiców, którzy i tym razem niezwykle licznie przybyli do Tenczyna i wspierali swój zespół! Wasz poświęcony czas i cenne rady, to z pewnością wielki plus dla naszej ekipy! Dziękujemy za wsparcie i liczymy, że będziecie z nami w przyszłotygodniowym pojedynku ze Skalnikiem, który odbędzie się przy Solidarności 6.

Na koniec chcemy poinformować, że mecz z Toporem był już 50. spotkaniem na ławce trenerskiej Wojciecha Czajki. Dziękujemy za dotychczasową pracę i jesteśmy bardzo wdzięczni za poświęcony trud, dlatego też piękne zwycięstwo w hołdzie małego jubileuszu dedykujemy właśnie naszemu trenerowi!

Okiem Trenera Wojciecha Czajki: „Cieszy tak okazałe zwycięstwo i fakt coraz lepszej gry. Wbrew temu, co sugeruje wynik, przeciwnik nie statystował nam na murawie. Topór to młody zespół. który po prostu musi zebrać doświadczenie, a takie lekcje jak ta, choć bolesne, będą procentować w przyszłości. Jeśli chodzi o nas to cieszy to, że gramy coraz równiej i mamy coraz mniej słabszych momentów w grze. Budujące jest też to, że mamy równą kadrę i celowa rotacja 2-3 zawodników w składzie nie wpływa na jakość gry.”