Brzączowice

2019-06-13, 18:00

Czas spotkania: 90 min.

SENIORZY: Blamaż w Brzączowicach, Iskra 2:0 Górki

W amatorskich rozgrywkach piłki nożnej często dochodzi do wielu niespodziewanych rezultatów. W czwartkowe popołudnie na boisku w Brzączowicach stało się coś, czego nikt w zasadzie się nie spodziewał, ponieważ drużyna Górek doznała porażki w starciu z tamtejszą Iskrą 2:0, przegrywając w dosyć zdecydowany sposób.

LKS Iskra Brzączowice - LKS Górki Myślenice 2:0 (1:0)

1:0 17’ Z.Hoduń - rzut wolny

2:0 76’ T.Góral - rzut karny

Iskra: Tomasz Góral - Mariusz Stasiak (kapitan), Zbigniew Hoduń, Bartłomiej Tuleja, Jakub Braś (70’ Dominik Hodoń), Andrzej Burek (85’ Daniel Stasiak), Krystian Czopek, Grzegorz Góral, Radosław Jasek (80’ Gabriel Płoskonka), Wiktor Płoskonka, Damian Ptak

Górki: Artur Szlachetka - Tomasz Kania, Rafał Bujas, Ireneusz Ziaja, Kamil Plewa (60’ Jarosław Kuchnia) - Mateusz Biela (60’ Tomasz Sabała), Karol Turała, Mateusz Obierzyński (kapitan; 60’ Mateusz Kubiński) - Mateusz Sabała - Mateusz Pietrzyk (53’ Marek Zięba), Kamil Malina (77’ Paweł Maślak)

Sędziowie: Wojciech Boczkaja oraz Krzysztof Salawa i Maciej Górka (KS Myślenice)

Widzów: 50

Miejsce: Boisko LKS „Iskra” w Brzączowicach

Spotkanie z Iskrą Brzączowice pierwotnie miało się odbyć w weekend 25/26 maja, jednak złe warunki pogodowe sprawiły, że 25. seria spotkań została przeniesiona na 12 i 13 czerwca. Górki po ostatniej porażce z Beskidem chciały pokusić się o piętnaste w tym sezonie zwycięstwo i zagrać na podobnie dobrym poziomie, jak miało to miejsce w sobotnie popołudnie. Rywalem w czwartkowym pojedynku był zespół, który w czasie rundy wiosennej spisywał się bardzo słabo, jednak przełamanie w starciach z Beskidem i Clavią oraz remis z Rudnikiem nie wskazywało piłkarzy z Brzączowic na pewną porażkę. Chociaż Iskra nie była faworytem meczu, to na dodatek praktycznie w ostatniej chwili skompletowała wyjściową jedenastkę. W kadrze myślenickiej drużyny zabrakło m.in. Ignacego Dudka i Krystiana Kubiczka czy kontuzjowanych Pawła Dąbrowy i Bartosza Górki. Do wyjściowej jedenastki powrócili m.in. M.Sabała, Obierzyński, Malina, Kania czy Plewa, jednak dosyć silny skład wskazywał, że Górki powinny powalczyć o triumf.

Początek czwartkowych zawodów to jakby najłagodniej określić „piłkarskie szachy”. Na murawie w Brzączowicach nie działo się praktycznie nic. Przy piłce częściej byli myśleniczanie, jednak wiele akcji zostało przychwytywane przez rywala w środku boiska lub kończyło się stratą po niecelnym zagraniu. Taktyka Iskry na ten mecz opierała się głównie o uważną grę defensywną i oddalanie zagrożeń spod własnej bramki. W 14. minucie pierwsze zagrożenie dla Górek po dwójkowej akcji Pietrzyka z Bielą zakończyło się strzałem ponad bramkę. Chwilę później jeden z naszych zawodników rzekomo faulował w okolicach 20 metra od bramki, a arbiter wskazał na nieco kontrowersyjny rzut wolny. Poprawny strzał Hodunia sprawił, że piłka poleciała tuż przy słupku, wprost do siatki, a nasz golkiper zmuszony był do pierwszej kapitulacji. Abstrahując od faktu, że był to pierwszy strzał gospodarzy w tym meczu, ekipa dosyć zaskakująco wyszła na prowadzenie. Stracony gol podziałał mobilizująco i w kolejnych akcjach myśleniczanie zaczęli atakować. W 21. minucie uderzeniem na bramkę popisał się Malina, chwilę później zespołową akcję strzałem zakończył Biela, a w kolejnej akcji ten sam zawodnik minimalnie nad poprzeczką posłał piłkę z rzutu wolnego. Niestety, poprawa w grze ofensywnej była tylko chwilowa, a naszej ekipie zabrakło zaangażowania w ataku. Do przerwy obydwie strony miały swoje nieliczne sytuacje, jednak podczas nich interwencjami popisywali się bramkarze - Góral i Szlachetka. Do przerwy podopieczni trenera Wojciecha Czajki grali bardzo ospale, bez charakterystycznego dla siebie zaangażowania i woli walki oraz bez jakiegokolwiek pomysłu na grę. Fakt rozgrywania meczu z nie najsilniejszym przeciwnikiem sprawił, że przegrywaliśmy tylko 1:0.

Motywacja w przerwie i wyjście z wiarą we własne możliwości miało przyczynić się do poprawy w grze, jednak skutek był zgoła odmienny. Niedługo po rozpoczęciu dramatyczne nieporozumienie sprawiło, że w dogodnej okazji znalazł się zawodnik Iskry, a przed stratą drugiego gola uratował na słupek. W kolejnej akcji napastnik gospodarzy zmarnował idealną okazję, a chwilę później Artur Szlachetka obronił sytuację sam na sam. Ekipa z Brzączowic robiła z naszą defensywą praktycznie wszystko co chciała, a w 59. minucie jeden ze strzałów miejscowej ekipy trafił wprost w poprzeczkę. Na domiar złego plac gry z kontuzją kostki z pierwszej połowy opuścił Mateusz Pietrzyk, zastąpiony przez Marka Ziębę. Po pierwszym kwadransie drugiej części rywale powinni prowadzić różnicą minimum trzech trafień, a widzący słabość swoich zawodników trener Wojciech Czajka pokusił się o kolejne zmiany. Z boiska w 60. minucie zeszli Plewa, Obierzyński i Biela, a zastąpili ich T.Sabała, Kuchnia oraz Kubiński. Ciężar gry na siebie po wejściu wziął na siebie Marek Zięba, który w 66. i 72. minucie przeprowadził dwie indywidualne akcje zakończone mocnym strzałem w światło bramki, ale i pewną interwencją golkipera. Nadzieję na dobry rezultat ciągle były, gdyż jedno trafienie różnicy nie było wielką przewagą. Niestety, fatalna strata piłki w środku boiska sprawiła, że od połowy w akcji sam na sam znalazł się zawodnik gospodarzy. Widząc wielkie zagrożenie, jeden z naszych obrońców zmuszony był do przerwania akcji i faulował w polu karnym, a konsekwencją była jedenastka. Do piłki podszedł bramkarz Iskry i chociaż Szlachetka wybrał właściwą stronę, to przy silnym uderzeniu w boczną siatkę nie miał szans. Losy spotkania niejako były już rozstrzygnięte, a w ostatnich minutach gospodarze bronili wyniku. Chociaż miejscowi cofnęli się do defensywny, to Górki i tak nie utrudniały im zbytnio pracy, mało kiedy oddając jakikolwiek groźny strzał. Na ostatnie minuty na murawie pojawił się jeszcze Paweł Maślak, a ten zastąpił Kamila Malinę. Kilka chwil przed godz. 19:00 arbiter ostatecznie zakończył mecz.

Bardzo trudno jest podsumować czwartkowy pojedynek z Iskrą, tym bardziej, że kilka dni wcześniej rozegraliśmy naprawdę dobre zawody z Beskidem Tokarnia, ekipą dużo wyżej sklasyfikowaną w tabeli. Co zdecydowało o porażce? Przyczyn z pewnością jest wiele, jednak należy oddać rywalowi, że fakt ostatnich meczów i świetnej dyspozycji nie jest wynikiem przypadku, a ekipa z Brzączowic nadal liczy się w walce o utrzymanie. Drużynie Górek pozostały jeszcze dwa spotkania, w których rywalizować będziemy z czołową Clavią i zawsze solidnym Rudnikiem. Miejmy nadzieję, że te pojedynki zakończą się pomyślnie dla myśleniczan.

Na koniec relacji tradycyjne podziękowanie dla kibiców za obecność i doping z trybun!