Staw vs Górki 20.05.17 fot. P. Biela

SENIORZY REZERWY: Debiutancki sezon rezerw za nami -...

• autor: oliwier234gprzed, 2019-07-04 22:42
SENIORZY REZERWY: Debiutancki sezon rezerw za nami - podsumowanie

Dokładnie rok temu, zarząd klubu sportowego „Górki” zdecydował się na utworzenie drugiego zespołu seniorskiego, w zamian rozwiązanej ekipy juniorskiej. Chociaż myśleniczanie w sezonie 2018/19 nie wygrali żadnego spotkania, to w czasie rundy wiosennej, podopieczni szkoleniowca Andrzeja Szlachetki spisali się już zdecydowanie lepiej.

Przygotowania do rundy wiosennej

Komplet porażek w rundzie jesiennej i dosyć słaba sytuacja wyjściowa spowodowała, że działacze klubu w zimowej przerwie skupili się na poprawie warunków funkcjonowania dla drugiego zespołu Górek. Pierwszym z nich była decyzja o zatrudnieniu na stanowisku szkoleniowca Andrzeja Szlachetki - zawodnika pierwszego zespołu, który ze względu na obowiązki zawodowe i stan zdrowia ograniczył występy w A-klasowej drużynie. Ekipa pod jego wodzą rozpoczęła przygotowania w połowie lutego, a treningi odbywały się na hali sportowej Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, boisku ze sztuczną nawierzchnią na myślenickim Zarabiu oraz w terenie. Zawodnicy łącznie odbyli ponad dwadzieścia jednostek treningowych, na których frekwencja dopisywała.

Ekipa Górek II w czasie zimowych przygotowań rozegrała dodatkowo sześć meczów kontrolnych, a co najciekawsze aż cztery z nich zakończyły się rezultatem 2:1. Okres treningowy rozpoczął sparing o charakterze przeglądu kadr, w którym podopieczni Andrzeja Szlachetki zremisowali 2:2 po bramkach Turały i Polewki, chociaż w meczu prowadzili przez ponad 40 minut. Bardzo obiecujący występ zanotowali również w starciu z A-klasową Iskrą Głogoczów i choć skromnie przegrali spotkanie, to jako pierwsi skierowali piłkę do siatki. Podobna sytuacja miała miejsce w derbowym starciu z Duklą Bysina, a pierwszy mecz na naturalnym boisku z Jaworem Jawornik zakończył się przegraną 6:1. Upragniony triumf i przełamanie nadeszło w kolejnym sparingu, w którym zmierzyliśmy z Sępem. Wygrana w Droginii 2:1, po bramkach Polewki i Wojtana, była dużym powodem do optymizmu, tym bardziej, że w starciu pokonaliśmy ligowego rywala. W ostatnim meczu kontrolnym, przy ul. Solidarności 6, zmierzyliśmy ze Stawem Polanka, a spotkanie z jak się później okazało mistrzem B-klasy gr. II, zakończyło się kolejną, skromną porażką.

Zmianie uległa nieco kadra drużyny Górek II. W przerwie zimowej przygodę z klubem zakończyli Szymon Smok, Michał Hajduk czy Karol Klimas, a ze względu na pracę za granicą Robert Romański. Ponadto w czasie wiosennych rozgrywek ani razu na boisku z przyczyn losowych nie wystąpili Tomasz Tokoń, Mateusz Ambroży, Daniel Ulman czy Maciej Rabka. Dosyć sporo braków zostało uzupełnionych przez kilku piłkarzy. Po półrocznym wypożyczeniu z Orła powrócili Dawid Dziuba i Wojciech Krawczyk, a przygodę z amatorską piłką nożną w seniorskim wydaniu rozpoczęli Jakub Wątor i Tomasz Puto. Ponadto do zespołu z Cisów Harbutowice przyszedł Sylwester Irzyk, natomiast na wypożyczeniu z Iskry Głogoczów ekipę zasilił Dawid Miętka. Niestety, w czasie rundy wiosennej zmorą były kontuzje, które wyeliminowały na dłuższy czas m.in.. Przemka Kołodzieja czy Jana Ulmana.

Telegraficzny skrót rundy wiosennej

Do rywalizacji w myślenickiej B-klasie w czasie rundy rewanżowej niezmiennie stanęło szesnaście ekip, które zostały podzielone na dwie grupy. Rozgrywający swoje spotkania w pierwszej z nich, zespół Górek II Myślenice walczył o przełamanie niemocy punktowej i zdecydowanie lepsze wyniki niż w czasie rundy jesiennej. O poprawie w grze świadczyły niezłe rezultaty z meczów kontrolnych, więc z nadzieją rozpoczynaliśmy rozgrywki wiosenne.

Pierwsze starcie rundy rewanżowej zaplanowano na Wielką Sobotę, a wówczas na naszym boisku zmierzyliśmy się z wracającą do niezłej dyspozycji drużyną Wichra Stróża. Goście mogli uznać początek zawodów za naprawdę udany, a swoją przewagę udowodnili bramką zdobytą w 15. minucie. Myśleniczanie grali poprawnie w obronie, a ich solidna postawa sprawiła, że tuż przed przerwą doprowadziliśmy do remisu. Starcie mogło zostać rozstrzygnięte na korzyść miejscowej ekipy w drugiej połowie, jednak trzech punktów w dużej mierze pozbawiła nas słaba skuteczność oraz bardzo dobre interwencje bramkarza. Faktem stała się wiadomość, że drużyna rezerw w końcu zdobyła pierwszy w sezonie punkt, a przełamanie w pojedynku z Wichrem i strata punktów jednego z pretendentów do awansu była pozytywną niespodzianką.

O ile remis w świąteczną sobotę można było uznać za historyczny ze względu na pierwszy punkt, to kolejne spotkanie z Orłem II Myślenice również może zapisać się na lata w działalności klubu. Do 70. minuty Górki II przegrywały dosyć wyraźnie, bo aż 4:0. Pełna mobilizacja i walka do samego końca skutkowała kolejnymi trafieniami, a dzięki bramkom Polewki, Zięby i Tomazosa wyszliśmy na prowadzenie 4:5. Fenomenalny zwrot akcji, w którym grającym bez kilku podstawowych zawodników zespół zdobywa w ciągu niecałych dwudziestu minut pięć goli. Niestety, szczęście podopiecznych Andrzeja Szlachetki nie trwało zbyt długo, ponieważ rywale wyrównali… trzy minuty po zakończeniu doliczonego czasu gry. Chociaż szansa na wygraną była wielka, a od pierwszych trzech punktów dzieliły nas dosłownie sekundy, to i tak Górki II były w tym meczu zwycięskie.

Na kolejne zawody myśleniczanie wybrali się do deszczowego Sieprawia. Dysponująca praktycznie pełną kadrą z kilkoma wzmocnieniami z pierwszej drużyny, ekipa Górek II chciała w końcu przerwać złą passę i w pojedynku z doświadczonymi Karpatami II powalczyć o wygraną. Chociaż stan boiska pozwalał wiele do życzenia, to obydwie drużyny zgodziły się na grę. Ten fakt lepiej rozstrzygnęli gospodarze, którzy po upływie pół godziny prowadzili 2:0. Przed przerwą za sprawą Tomazosa zdobyliśmy bramkę kontaktową, jednak pewnie broniący się w drugiej części zespół Karpat II oddalał wszystkie zagrożenia. Mimo wielu prób i przewagi w ofensywie, pojedynek zakończył się triumfem miejscowego zespołu 2:1, a dla Górek była to bardzo pechowa i już ósma z kolei przegrana w tym sezonie, z rywalem jak najbardziej na poziomie myślenickiej drużyny.

Po nie najlepszym spotkaniu z Karpatami II, podopiecznych Andrzeja Szlachetki czekało starcie z niepokonanym Sokołem Borzęta. W Wielkim Meczu Przyjaźni murowanym faworytem do wygranej była ekipa gości. Drużyna z Borzęty na prowadzenie wyszła po upływie kilkudziesięciu sekund i chociaż w pierwszej połowie miała wiele sytuacji, to bardzo pewnie w tym pojedynku zaprezentował się Filip Kudas. Cały zespół widząc nietuzinkowy wkład golkipera postanowił zaatakować lidera. Odważne próby naszego ekipy miały potwierdzenie w sporadycznych akcjach ofensywnych. Co ciekawe, chociaż Sokół zdecydowanie przeważał przez większa część pojedynku, to gdyby nie interwencja ich bramkarza w 87. minucie, obecny mistrz z tego sezonu mógłby cieszyć się tylko z wyjazdowego punktu. Sensacja ponowie o krok!

W następnym pojedynku drużyna Górek II zmierzyła się z Sępem Droginia, czyli rywalem, którego w minionym czasie ograła w meczu kontrolnym. Ekipa rywala z konieczności od 10. minuty grała w osłabieniu liczebnym, jednak mimo to pierwsza otworzyła wynik zawodów. Drużyna z Górnego Przedmieścia za sprawą Obierzyńskiego doprowadziła do remisu, jednak zaraz po przerwie dała sobie strzelić drugiego gola - trafienie samobójcze Pilcha. Myśleniczanie nie próżnowali i przeważając w ofensywnie próbowali rozstrzygnąć losy pojedynku na swoją stronę. Na kwadrans przed końcem ponownie doprowadziliśmy do remisu, a kontratak po jednym z szaleńczych ataków w samej końcówce przyczynił się do straty trzeciego gola, przesądzającego o porażce 2:3. Przegrana w starciu z słabym przeciwnikiem, grającym połowę zawodów w osłabieniu liczebnym na pewno była kiepskim podsumowaniem, jednak po raz kolejny zwycięstwo było blisko.

Rundę wiosenną w myślenickiej B-klasie zamknęły dwa spotkania zaległe, a pierwszy z nich podopieczni Andrzeja Szlachetki zagrali u siebie ze Szczeblem Lubień. Opisywane zawody, podobnie jak powyższe, wydawały się być doskonałą okazją do przełamania, lecz rzeczywistość okazała się być okrutną i bezwzględną. W pojedynku po bramce Wojtana wyszliśmy na prowadzenie, które utrzymaliśmy do 89. minuty. Wówczas przeciwnik wykorzystał swoją szansę i po dwóch uderzeniach zza pola karnego najpierw doprowadził do remisu, a następnie przybliżył się do wygranej. Fakt, że tym razem do wygranej zabrakło dosłownie kilku minut był bardzo bolesny, tym bardziej, że Górki II zaprezentowały się o wiele lepiej od przeciwnika, a ten w ciągu całego meczu stworzył tylko kilka sytuacji. Bardzo odmłodzony zespół stawił czoła niezłemu rywalowi i po raz kolejny był o włos od przełamania złej passy.

Zakończenie sezonu w drugim zespole przypadło na dzień 15. czerwca i wyjazdowy pojedynek z Grodziskiem. Do Raciechowic ekipa Górek II wybrała się w bardzo eksperymentalnym składzie, a wśród nieobecnych był m.in. grający szkoleniowiec drużyny. Fakt, że w spotkaniu na murawie wystąpiła większość zarządu klubowego (wiceprezes, sekretarz i dwóch jego członków) świadczyło, że myśleniczanie nie mieli większych szans. Gospodarze otworzyli wynik meczu na samym początku, jednak ich jednobramkowa przewaga utrzymywała się przez ponad 80 minut. Chociaż naszemu zespołowi brakowało sytuacji ofensywnych, to mieliśmy ich na tyle, aby sprawić niespodziankę. Gra naszej ekipy posypała się w samej końcówce, kiedy Grodzisko zdobyło kolejne trzy bramki, w tym jedną bezpośrednio z rzutu wolnego. Miłym akcentem była bramka honorowa w wykonaniu Tomasz Stanacha, tym razem grającego w polu....

Statystyki drużynowe

Chociaż analiza ligowych rozgrywek w B-klasie będzie tematem kolejnych newsów podsumowujących sezon, to w tej części pokrótce przybliżymy drużynowe wyniki zespołu. Ostatecznie ekipa Górek II Myślenice w rywalizacji obejmującej sezon 2018/19 zdobyła zaledwie dwa punkty i zajęła w tabeli ligowej ostatnie, ósme miejsce. Myśleniczanie zremisowali w dwóch pojedynkach (1:1 z Wichrem, 5:5 z Orłem II) i aż dwanaście przegrali (2:0 z Wichrem, 0:5 z Orłem II, 2:1 z Szczeblem, 4:0 z Sokołem, 2:4 z Karpatami II, 1:0 z Grodziskiem, 0:1 z Sępem na jesieni oraz 2:1 z Karpatami II, 0:1 z Sokołem, 2:3 z Sępem, 1:2 z Szczeblem oraz 4:1 z Grodziskiem), jednak mając na uwadze spotkania tj. z Karpatami II, Sępem czy Szczeblem, tych oczek mogło być zdecydowanie więcej. Podopieczni Andrzeja Szlachetki w rywalizacji zdobyli w sumie czternaście bramek (3 na jesieni i 11 na wiosnę), a także stracili łącznie trzydzieści siedem goli, a co ciekawe ten rezultat nie jest najgorszy w lidze. Obydwa punkty zanotowaliśmy przed własną publicznością, jednak zremisowane starcie z Cekawką teoretycznie rozgrywaliśmy na wyjeździe i dlatego też możemy pochwalić się większą skutecznością w spotkaniach w roli gościa. Zespół rezerw zanotował zdecydowany postęp, jeśli chodzi o styl gry i nie należy już do grona ekip, które w tym sezonie nie punktowały. Nadal oczekujemy na pierwsze zwycięstwo!

Statystyki indywidualne

Kadra drugiego zespołu w sezonie 2018/19 wyniosła łącznie czterdziestu zawodników. Jedenastu z tej grupy, to nominalni zawodnicy pierwszej ekipy, którzy z różnych przyczyn wystąpili rezerwach, natomiast kolejnych ośmiu graczy nie rozegrało ani minuty w czasie rundy rewanżowej. Na każdym spotkaniu meldowała się dwójka piłkarzy - Kacper Wojtan i Maciej Turała. Oboje są w ścisłej czołówce w klasyfikacji uwzględniającej całkowity czas gry podczas meczów ligowych. Najwięcej na murawie spędził kapitan zespołu, grając przez 1237 minut. W ścisłej czołówce znajduje się nasz nominalny golkiper Filip Kudas (1140), wspominany Maciej Turała (1093) i doświadczony Sławomir Pilch (1080). Warto zaznaczyć, że tylko ta czwórka przekroczyła tysiąc minut, a zaledwie pięciu zawodników (piątym jest Radosław Zduń - 985 minut), zagrała więcej niż połowę spotkań w regulaminowym czasie gry.

Podopieczni Andrzeja Szlachetki zdobyli łącznie czternaście bramek, a zdecydowana część z tych trafień pochodzi ze zremisowanego starcia z Orłem II Myślenice. Najskuteczniejszym z zawodników w Górkach II okazał się Konrad Polewka - zdobywca trzech trafień. Po dwa gole do całkowitego dorobku dołożyli także M.Obierzyński, M.Zięba, V.Tomazos, K.Klimas, a po jednym trafieniu K.Wojtan, K.Turała i T.Stanach. Specjalizacja w postaci dokładnych zagrań i asyst, to zaleta Kacpra Wojtana, który w tym sezonie zanotował trzy decydujące podania. W czasie czternastu pojedynków, nasi zawodnicy otrzymali łącznie jedną czerwoną (w konsekwencji dwóch żółtych) i piętnaście żółtych kartek. Najczęściej do sędziowskiego notesu trafiał Maciej Turała (łącznie trzykrotnie).

Czas gry:

Kacper Wojtan - 14 meczów, 1237 minut (615+625)

Filip Kudas - 13 meczów, 1140 minut (630+510)

Maciej Turała - 14 meczów, 1093 minut (580+513)

Sławomir Pilch - 12 meczów, 1080 minut (630+450)

Radosław Zduń - 11 meczów, 985 minut (535+450)

Vasilis Tomazos - 7 meczów, 626 minut (90+536)

Konrad Polewka - 7 meczów, 588 minut (238+350)

Paweł Tułacz - 8 meczów, 530 minut (405+125)

Dariusz Maślak - 7 meczów, 525 minut (125+400)

Marek Ulman - 7 meczów, 511 minut (423+88)

Sylwester Irzyk - 6 meczów, 485 minut (0+485)

Jan Ulman - 7 meczów, 475 minut (215+260)

Andrzej Szlachetka - 6 meczów, 430 minut (60+370)

Przemysław Kołodziej - 7 meczów, 364 minut (306+58)

Dawid Miętka - 4 mecze, 290 minut (0+290)

Michał Pustelnik - 7 meczów, 272 minut (210+62)

Jakub Wątor - 4 mecze, 170 minut (0+170)

Tomasz Puto - 4 mecze, 140 minut (0+140)

Tomasz Stanach - 4 mecze, 140 minut (0+140)

Michał Wierzba - 8 meczów, 123 minut (118+5)

Oliwier Bzowski - 1 mecz, 2 minuty (0+2)

____________________________

Bartłomiej Bednarz - 2 mecze, 180 minut (90+90)

Mateusz Obierzyński - 2 mecze, 180 minut (0+180)

Paweł Maślak - 2 mecze, 135 minut (90+45)

Tomasz Kania - 1 mecz, 90 minut (0+90)

Paweł Dąbrowa - 1 mecz, 90 minut (0+90)

Rafał Bujas - 1 mecz, 90 minut (0+90)

Mateusz Biela - 1 mecz, 90 minut (0+90)

Marek Zięba - 1 mecz, 90 minut (0+90)

Bartosz Górka - 3 mecze, 74 minuty (45+29)

Karol Turała - 1 mecz, 45 minut (0+45)

Kamil Plewa - 1 mecz, 45 minut (0+45)

_________________________

Robert Romański - 7 meczów, 511 minut (511+0)

Tomasz Tokoń - 6 meczów, 325 minut (325+0)

Karol Klimas - 4 mecze, 287 minut (287+0)

Maciej Rabka - 3 mecze, 157 minut (157+0)

Daniel Ulman - 4 mecze, 117 minut (117+0)

Szymon Smok - 2 mecze, 56 minut (56+0)

Michał Hajduk - 1 mecz, 45 minut (45+0)

Mateusz Ambroży - 1 mecz, 27 minut (27+0)

Liczba bramek:

Konrad Polewka 3 gole, Marek Zięba 2 gole, Mateusz Obierzyński 2 gole, Vasilis Tomazos 2 gole, Karol Klimas 2 gole, Kacper Wojtan 1 gol, Karol Turała 1 gol, Tomasz Stanach 1 gol

Liczba asyst:

Kacper Wojtan 3 asysty, Vasilis Tomazos 2 asysty, Dawid Miętka 1 asysta, Marek Zięba 1 asysta

Liczba kartek:

Maciej Turała 3 żk, Sławomir Pilch 2 żk, Radosław Zduń 2 żk, Vasilis Tomazos 2 żk, Kacper Wojtan 1 żk, Tomasz Tokoń 1 żk, Robert Romański 1 żk, Paweł Tułacz 1 żk, Szymon Smok 1 żk, Karol Klimas 1 żk

Podziękowania

Chociaż limit podziękowań z pewnością wykorzystaliśmy już w poprzednim newsie, to w tym artykule pragniemy podziękować każdej osobie zaangażowanej w życie drugiego zespołu. Dziękujemy przede wszystkim każdemu zawodnikowi, który wystąpił w zespole Górek II Myślenice. Łącznie przez cały sezon w zespole rezerw zagrało czterdziestu zawodników. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w czasie treningów oraz walkę na boisku! Mamy nadzieję, że od nowego sezonu w końcu będziemy mogli cieszyć się ze zdecydowanie lepszych wyników sportowych!

W drugiej kolejności nie możemy zapomnieć o trenerze Górek II, a więc ważne postaci Andrzeja Szlachetki. Chociaż sam dopiero zaczyna przygodę z ławką trenerską, to jego wielka praca, doświadczenie z lat gry na ligowych boiskach i wkład w drużynę miały wymierne efekty, a nasza ekipa najczęściej przegrywała jedną bramką, bez większej różnicy, a niekiedy i z ewidentną przewagą, jeśli chodzi o grę na boisku. Dziękujemy!

Na koniec pragniemy poinformować, że drużyna Górek II Myślenice stanie na starcie w rywalizacji w sezonie 2019/2020. Wstępny podział grup sygnalizuje, że podopieczni Andrzeja Szlachetki zmierzą się m.in. z trzema spadkowiczami A-klasy czy też Duklą Bysina i tym razem występować będą w grupie II.